I Gilleleje blev en taske stjålet fra en bil, der stod parkeret på p-pladsen ved Nakkehoved. Tyveriet fandt sted i tidsrummet mellem klokken 16.00 og 17.30.
I Gilleleje er der sket et tyveri af havemøbler fra en adresse på Svend Henriksens Vej. Tyveriet fandt sted i tidsrummet mellem søndag aften og mandag morgen klokken 05.45.
Onsdag klokken 17.30 blev en 28-årig mand fra Gilleleje stoppet af politiet, mens han kørte i en bil på Ny Mårumvej i Gribskov. Manden var påvirket af cannabis og havde ikke en gyldig førerret.
Kl. 15.29 blev der anmeldt en brand i et sommerhus på Ammekær. Både beredskabspatrulje og brandvæsen blev sendt til stedet.
En lokal mand på 34 år fra Gilleleje blev stoppet klokken 18.54, mens han kørte på Gilleleje Hovedgade.
Kl. 08.19 blev der anmeldt en hændelse, hvor en 30-årig mand fra Rødovre havde mistet kontrollen over sin bil på Hillerødvejen i Gilleleje på grund af sort is.
En kvinde på 67 år fra København blev mandag eftermiddag anklaget for at overtræde Beredskabsloven i forbindelse med en lille brand i et hegn på Gilbergvej.
En 18-årig mand fra Vejby, der kørte bil, tabte kl. 09.24 vejgrebet på Smidstrup Strandvej i Gilleleje.
En 15-årig ung mand fra Gilleleje blev torsdag formiddag kl. 10.07 stoppet, mens han kørte på sin knallert på Parkvej.