Oplev historien om Søborg Sø på en guidet vandretur

dato

Søndag den 6. april 2025 inviterer Museum Nordsjælland til en spændende vandretur ved Søborg Sø. Arkæolog Kjartan Langsted og historiker Jon Voss vil dele deres viden om områdets fascinerende historie og de mange arkæologiske fund, der er gjort i forbindelse med genopretningen af Søborg Sø.

Tag med på en rejse gennem tid og landskab, når Museum Nordsjællands eksperter fører dig gennem det naturskønne område ved Søborg Sø. Her vil du få indblik i, hvordan landskabet har ændret sig gennem årtusinder, og hvordan menneskets indflydelse har formet naturen.

Fra jægerstenalderen til middelalderen

Vandreturen byder på en rig fortælling om Søborg Sø, der strækker sig fra jægerstenalderen til middelalderen. Området har været hjemsted for mange bopladser, og der er fundet redskaber, der vidner om en tid, hvor vandet var essentielt for overlevelse.

Undervejs vil deltagerne høre om opførelsen af Søborg Slot og den tilhørende købstad, hvor Museum Nordsjælland har gjort betydelige fund, herunder vikingetidssværd og tidlige skydevåben.

Vandring i et landskab i forandring

Vandreturen er cirka 4 kilometer lang og tager omkring 2,5 time. Den foregår i et forholdsvist friskt tempo, og hunde i snor er velkomne. Turen giver deltagerne en unik mulighed for at opleve et landskab i forandring, hvor Søborg Sø igen bliver til sø, mose og eng.

Praktiske informationer
Dato: Søndag den 6. april 2025
Tid: Kl. 14.00 - ca. 16.30
Sted: Søborg Kirke, Bygaden 38, 3250 Gilleleje
Entré: 95 kr. + billetgebyr
Arrangør: Museum Nordsjælland - Hillerød
Billetter: Købes på YourTicket
Bemærk: Arrangementet aflyses, hvis der er solgt under 15 billetter torsdag den 3. april



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut