Vi følger boligmarkedet i og omkring Gilleleje og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Gilleleje følger boligmarkedet i og omkring Gilleleje. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Lille Strandstræde 1 solgt for 5.500.000 kr.
Boligen overtages af Dorthe Flensted Terreni og Michael Eeg Terreni den 20. april. Køberen har betalt 5.500.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 50.000 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.000.000 og boligen er derfor handlet til 175% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 110 kvm. og er opført i 1900. Grunden er på 237 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Gilleleje
Hulsøvej 4 solgt for 4.625.000 kr.
Boligen overtages af Ane Caroline Hjorth Rasmussen og William Hjorth Rasmussen den 24. april. Køberen har betalt 4.625.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 60.855 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.750.000 og boligen er derfor handlet til 164% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 76 kvm. og er opført i 1987. Grunden er på 1.348 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Gilleleje
Tinkerup Strandvej 2 solgt for 3.200.000 kr.
Boligen overtages af Daniel Engelhardt Hansen og Nickie Michelle Løbnitz Jensen den 06. maj. Køberen har betalt 3.200.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 12.698 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.700.000 og boligen er derfor handlet til 19% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 12 værelser på i alt 252 kvm. og er opført i 1890. Grunden er på 2.608 kvm.
Kløvermarksvej 39 solgt for 2.600.000 kr.
Boligen overtages af Anne-Sophie Caroline Nielsen og Rasmus Josef Ptak den 20. april. Køberen har betalt 2.600.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 28.889 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.150.000 og boligen er derfor handlet til 126% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 90 kvm. og er opført i 1972. Grunden er på 1.014 kvm.
Boligen er solgt af Brix Westergaard
Akelejevej 3, Smidstrup solgt for 2.595.000 kr.
Boligen overtages af Katrine Knak Goth og Jacob Nielsen Goth den 10. maj. Køberen har betalt 2.595.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 24.028 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.300.000 og boligen er derfor handlet til 100% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 3 værelser på i alt 108 kvm. og er opført i 1962. Grunden er på 1.206 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Gilleleje